Rodzice czytają

WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI ? Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kętrzynie

„Człowiek więdnie bez dobrej książki, jak więdnie kwiat bez słońca”

Kornel Makuszyński

W tym roku szkolnym w naszym przedszkolu rozpoczęlismy bardzo ważne przedsięwzięcie mające na celu rozwój i propagowanie czytelnictwa wsród dzieci oraz ich rodziców. W pierwszych miesiącach przeprowadzałyśmy zajęcia z dziećmi na temat czytelnictwa, książek oraz poznaliśmy etapy powstawania książki. Przedszkolaki poznały postać wybitnego pisarza jakim był Jan Brzechwa.  Wszystkie grupy brały również udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania oraz  dzieci ze starszych grup wybrały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, Filia Nr 13.

WIZYTA W BIBLIOTECE

SZEŚĆ NAJWAŻNIEJSZYCH ZALET CZYTANIA  WPŁYWAJĄCY NA ROZWÓJ OSOBOWOŚCI DZIECI:

1. Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu.

Zanim małe dziecko nauczy się mówić, najpierw uczy się rozumieć mowę, czyli tworzy tzw. słownik bierny. Nauka mowy rozpoczyna się więc tak naprawdę od momentu, kiedy niemowlę zaczyna być otaczane mową.

2. Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych.

Wzory zachowań bohaterów bajkowych przyjmowane są przez najmłodszych bezkrytycznie. Dzieci szybko uczą się poprzez przykład – naśladując. Dzięki tej identyfikacji zapoznaje się z emocjami i uczuciami. Uczy się zachowań społecznie akceptowanych i nieakceptowanych, odróżnia dobro od zła.

3. Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć.

Czytanie wzbogaca słownik bierny (rozumienie) oraz czynny (mowa), poszerzając wiedzę o świecie.

4. Czytanie kształtuje wrażliwość moralną dziecka.

Dzieci, którym rodzice regularnie czytają, szybciej się rozwijają, łatwiej przyswajają wiedzę o świecie i ludziach, a także czują się bezpieczne i kochane.

5. Czytanie odpowiada za budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami a dziećmi.

Dzięki czytaniu cała rodzina może wspólnie spędzać czas, a przeczytane treści mogą stanowić pretekst do wspólnych rozmów

6. Wspólne głośne czytanie dziecku pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.

Rodzice czytają - dzieci słuchają

W listopadzie odbyły się pierwsze spotkania z rodzicami pt.  "Rodzice czytają - dzieci słuchają". Dzieci z wielką uwagą i zainteresowaniem słuchają czytanych książeczek przyniesionych przez  swoich rodziców. Spotkania czytelnicze z książką zapewniają emocjonalny rozwój dziecka, rozwijają język, pamięć, wyobraźnię, uczą myślenia, poprawiają koncentrację, wzmacniają poczucie własnej wartości, poszerzają wiedzę ogólną, ułatwiają naukę, pomagają odnieść sukces w szkole, uczą wartości moralnych, pomagają w wychowaniu, zapobiegają uzależnieniu od komputera, telewizji, Internetu, chronią przed zagrożeniami ze strony masowej kultury, kształtują nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Listopad  GALERIA

W grupie I - pierwszym zaproszonym gościem była Mama Julki, która przeczytała dzieciom książeczkę pt. "Wielka księga Kici Koci".

W grupie II- odwiedziła nas Mama Oliwiera, która przeczytała dzieciom książeczkę pt. "Kicia Kocia gotuje"

W grupie III- odwiedziła nas Mama Jasia, która przeczytała dzieciom książeczki z serii Świat emocji "Miłość" oraz "Spokój".

W grupie IV- odwiedziła nas Mama Kubusia

W grupie V- odwiedziła nas Mama Kuby, która przeczytała dzieciom ksiażeczkę pt."Bajeczki Pani Tęczy".

Grudzień  GALERIA

W grupie III- odwiedziła nas Mama Wojtka, która przeczytała dzieciom bajki z serii "Elmer, słoń w kratkę" pt. "Elmer i motylek" oraz "Elmer i zagubiony miś?.

Tata Tomka, który przeczytał dzieciom bajkę pt. "Pucio na wakacjach".

Mama Igi, która przeczytała dzieciom książeczki z serii "Jadzia Pętelka" pt. "Jadzia Pętelka piecze pierniczki",

"Jadzia Pętelka bierze kąpiel" oraz "Jadzia Pętelka idzie spać".

Mama Madzi, która przeczytała dzieciom książeczkę pt. "Szary Domek".

W grupie IV- odwiedziła nas Mama Tosi, która przeczytała dzieciom bajki pt. "Król Lew".

W grupie II- odwiedziła nas Siostra Jasia

W grupie I- odwiedził nas Tata Oliwki i Nikoli, który przeczytał dzieciom bajkę o Kici Koci.

Luty- GALERIA

W grupie I- odwiedził nas Tata Zuzi.

W grupie II- odwiedziła nas Mama Klary.

W grupie III- odwiedził nas Tata Kaliny i przeczytał dzieciom książeczki z serii "Jadzia Pętelka" pt. "Jadzia Pętelka jedzie do dziadków", " Jadzia Pętelka mówi czułe słówka", "Jadzia Pętelka i żółta łopatka".

Mama Adasia i przeczytała dzieciom książeczki: "Wiersze i wierszyki dla najmłodszych" Wandy Chotomskiej, "Czy polubisz moją breję? " Mo Willemsa oraz "Miłość" Pauliny Martin.

W grupie V- odwiedziła nas Mama Kacpra i przeczytaładzieciom dwie baśnie „Brzydkie kaczątko” i „Księżniczka i żaba” oraz książkę o dinozaurach.