Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Kontrast
Strona głowna  /  GRUPA III
GRUPA III

  ZDROWE ODŻYWIANIE - CO TO TAKIEGO?

 

W bieżącym tygodniu rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu. Słuchaliśmy wierszy i opowiadań poruszających ten temat. Sprawdzaliśmy jak wygląda piramida żywienia. Mówiliśmy o tym, co oznacza zdrowe odżywianie, jakie produkty warto jeść często, a jakie rzadziej. Dzieci uczyły się planować zdrowy posiłek, poprawnie trzymać łyżkę i widelec, korzystać z serwetek, dbać o kulturę spożywanego posiłku. Na macie do kodowania układały zdrowe produkty, posługiwały się pojęciami w prawo, w lewo, w górę, w dół. Pamiętały też o „Dniu Kota” tworząc jego portret. Wzorowo wywiązywały się z roli dyżurnego.

zdjęcia


 HEJ GÓRY NASZE GÓRY

 

W drugim tygodniu lutego rozmawialiśmy na temat polskich gór w okresie zimy. Dzieci wskazywały góry na mapie Polski. Segregowały ilustracje gór według pór roku, opisywały ich piękno i urok. Rozmawialiśmy na temat bezpiecznego zachowania się w górach. Słuchaliśmy ludowych melodii i pieśni z Zakopanego i Podhala. Dzieci tańczyły elementy ludowego tańca „Zasiali górale”, nuciły góralską pieśń „W murowanej piwnicy”. Słuchały ludowej gwary z audiobuka. Wykonały owieczkę z wełny oraz ilustrację prezentującą górski krajobraz. Podczas zabawy dydaktycznej „W zagrodzie bacy” przeliczały i segregowały owieczki według różnych kryteriów: wielkości, koloru i kształtu. Zgromadzone i zdobyte wiadomości o Polsce dzieci wykorzystały podczas drużynowej rozgrywki gry planszowej „Podróż od gór aż do morza”.

W dalszym ciągu pamiętamy o dokarmianiu ptaków.

zdjęcia


  POMAGAMY PTAKOM

 

W bieżącym tygodniu dzieci uczyły się w jaki sposób należy pomagać ptakom, aby przetrwały zimę. Dzieci chętnie przeglądały barwne albumy, zdjęcia i ilustracje. Dokonywały systematycznych obserwacji związanych z życiem ptaków. Często odwiedzały ptasią stołówkę, dbając o to, aby nigdy nie pozostała pusta. Dzieci przeliczały ptaki przesiadujące na drzewach, oraz odwiedzające nasz karmnik. Rozpoznawały ślady ptaków na śniegu. Przeliczały w zakresie liczby 6 i więcej, układały i rozwiązywały zakodowane łamigłówki i wzory np. karmnik. Śpiewały piosenki, których głównymi bohaterami były ptaki. Na koniec wykonały pracę plastyczną inspirowaną słuchaniem piosenki „Biegały ptaszki”.

zdjęcia


  ZIMO BAW SIĘ Z NAMI !!!

 

W minionym tygodniu rozmawialiśmy z dziećmi o zimowych zabawach i sportach. Dzieci wzięły udział w zabawach ruchowych przedstawiających różne zimowe konkurencje sportowe. Zastanawialiśmy się skąd sie bierze śnieg i czy śnieg jest czysty. Dzieliły się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Wykonały prace plastyczną pt. "Zimowe drzewko". W czwartek odbył sie bal karnawałowy. Dzieci pięknie prezentowały się w strojach karnawałowych, brały udział w konkursach i zabawach tanecznych. Chętne dzieci wykonały maski karnawałowe, które można obejrzeć w galerii Biblioteki Miejskiej filia nr 13.

zdjęcia


  KOCHAM BABCIĘ, KOCHAM DZIADKA,

                       BYCIE Z NIMI TO JEST GRATKA!!!

 

Święto Babci i Dziadka to przepiękna okazja, by opowiedzieć innym o swojej rodzinie. A kiedy dzieci mogą ogladac rodzinne zdjęcia, dzielić się historiami, które się z nimi wiążą, których wczesniej wysłuchały od rodziców, dziadków, cioć, wujków, to doświadczają historii swojej rodziny - swojej historii. Maja możliwość poczuć się częścią większej wspólnoty. Dlatego tak ważny jest czas rodzinnych spotkań, oglądania fotografii, celebrowania rodzinnych uroczystości. Niestety w tym roku ze względu na pandemię nie mogliśmy gościć w naszym przedszkolu Babć i Dziadków, ale przygotowaliśmy dla Nich prezenty, nauczyliśmy się wiersza na pamięć, śpiewać piosenkę o Babci i Dziadku, a także przygotowaliśmy taniec pt. "Polka dla Babci i Dziadziusia". Wykorzystując matę do kodowania dzieci odkodowały obrazek serduszka, który również dedykują swoim Dziadkom.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

zdjęcia


  W KTÓRYM SKLEPIE ZNAJDZIESZ BUŁKI,

                       A GDZIE  KSIĄŻKI ZDEJMIESZ Z PÓŁKI

 

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o różnych rodzajach sklepów. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca sprzedawcy i co zrobić kiedy zgubimy się w dużym sklepie. Wiemy tez do czego służy waga i czym zapłacimy za towar w sklepie. Ćwiczyliśmy przeliczanie w zakresie 10. Dokładaliśmy monety tak, aby osiągnąć ich podaną liczbę. Wesoło i bezpiecznie bawiliśmy się na śniegu. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. "Sklep".

zdjęcia


 

   NOWY ROK SIĘ WŁASNIE ZACZĄŁ

                        I Z RADOŚCI WSZYSCY SKACZĄ

 

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o upływie i następstwie czasu. Dowiedzieliśmy się o różnych rodzajach kalendarzy i zegarów. Rozmawialiśmy o nocy sylwestrowej i noworocznych postanowieniach. Nauczyliśmy się nazw pór roku, dni tygodnia i miesięcy oraz wiersza na pamięć pt. "Nowy Rok" H. Bechlerowej. Ponadto nauczylismy się czytać globalnie: Nowy Rok. Samodzielnie układaliśmy i składaliśmy sobie życzenia noworoczne.

zdjęcia


   CZEKAMY NA ŚWIĘTA!

 

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia dzieci w bieżącym tygodniu poznały świąteczne zwyczaje i tradycje. Wiedzą, że czas Bożego Narodzenia to czas spędzany z rodziną, to wspólne ubieranie i dekorowanie choinki, to czas śpiewania kolęd, rodzinnych spotkań i zasiadania do wieczerzy wigilijnej. Dzieci przypomniały i utrwaliły słowa związane ze świętami (gwiazdka, bombka, łańcuch, choinka, szopka, żłóbek, kolędnicy). W minionym tygodniu śpiewały kolędy, wykonały ozdoby choinkowe, zorganizowały świąteczny kącik. Podczas świątecznych porządków przeliczały choinkowe ozdoby, posługiwały się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 6 i więcej. Opracowały instrumentalną wersję kolędy „Choinka Mała”.

 

PIOSENKA „CHOINKA MAŁA”

  zdjęcia


  GDZIE MIESZKA CISZA?

 

W minionym tygodniu udaliśmy się do „Krainy ciszy”. Rozmawialiśmy o tym jak szkodliwy jest hałas dla naszego zdrowia i co trzeba robić, aby go unikać. Dzieci brały udział w różnych zabawach kształtujących umiejętność odróżniania dźwięków, doskonalących wrażliwość słuchową, rozwijających koncentrację uwagi. Starały się sprawdzić co słychać, kiedy w sali jest całkowita cisza. Czy słyszą szelest kartki, tykanie zegara, szum wiatru, odgłos kroków. Rozpoznawały dźwięki instrumentów, określały czy są to dźwięki przyjemne czy nie. Grały i komponowały na instrumentach melodie ciche i głośne. Wyszukiwały i nazywały miejsca gdzie w mieście można spotkać ciszę. Samodzielnie wykonały pracę plastyczną „Cicho – głośno”. W zabawach  eksperymentowały z liczbami, rozpoznawały cyfry od 0 do 6.

  zdjęcia

 


WITAJ ŚWIĘTY MIKOŁAJU!

 

W minionym  tygodniu czekaliśmy na odwiedziny Świętego Mikołaja. Dzieci zastanawiały się, jak należy przez cały rok się zachowywać, aby Mikołaj przyniósł prezenty. Wyszukiwały wiadomości o Mikołaju w książkach, w literaturze dziecięcej i w Internecie. Słuchały najpiękniejszych i najciekawszych opowieści o Mikołaju. W oczekiwaniu na przybycie Świętego Mikołaja wspólnie gimnastykowały się na świeżym powietrzu. Kiedy w końcu Mikołaj odwiedził nasze przedszkole, przywitały go piosenką i wierszykiem. Mikołaj nie zapomniał nikogo obdarować prezentami.

 

Piosenka "Idzie Święty Mikołaj"

  zdjęcia

 


    ROLA WODY NA ZIEMI

 

W ubiegłym tygodniu rozmawialiśmy z dziećmi o roli wody na ziemi. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. " Jedna kropla wody" i zapoznały się z cyklem obiegu wody w przyrodzie. Uczestniczyły w zabawach ruchowych, słuchowych i plastycznych związanych z wodą - poznały trzy stany skupienia wody, dowiedziały się co pływa, a co tonie. Uroczyście obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. 

  zdjęcia


JAK ZWIERZĘTA PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO ZIMY

 

W minionym tygodniu rozmawialiśmy z dziećmi o tym jak zwierzeta przygotowują się do zimy. Dzieci na podstawie własnych doświadczeń, teatrzyku pt. "Kłopoty Burka z podwórka",wierszy i zagadek oraz samodzielnie wyszukanych informacji, poszerzały informacje na temat przygotowań zwierząt do zimy. Dzieci poznały też zasady odpowiedniego dokarmiania zwierząt zimą. Utrwaliły nazwy ptaków odlatujących na zimę z Polski i tych które zostają. Dowiedziały się jak zwierzęta gromadzą zapasy na zimę, oraz jak tworzą przez nie ciepłe schronienia. Dzieci wykonały pracę plastyczną pt. " Szal dla Pana Listopada".

                                                                                                                                                                                                                              zdjęcia


KONTUR POLSKI - Ułóż Puzzle Online za darmo na Puzzle Factory  KRAKÓW - MIASTO SMOKA WAWELSKIEGO

 

W minionym tygodniu rozmawialiśmy z dziećmi o Polsce, a bardziej szczegółowo o Krakowie - mieście Smoka Wawelskiego. Poznaliśmy znaczenie słów: ojczyzna, kraj, stolica. Utrwaliliśmy znajomość wyglądu polskich symboli narodowych, śpiewaliśmy hymn Polski w ramach akcji MEN " Szkoła do hymnu", rozmawialiśmy o tym w jakich okolicznościach go śpiewamy. Poznaliśmy legendy, opowieści i zabytki związane z Krakowem. Dzieci poznały wzór stroju krakowskiego. Wykonały pracę plastyczną pt " Strój krakowski".

zdjęcia


Święto Dyni / Halloween: Dekoracje, napisy, scenariusze, karty pracy, prace  plastyczne   JESIENNE ZABAWY

 

Dzieci z grupy trzeciej podczas zabaw na przedszkolnym placu zabaw korzystały z uroków jesiennej pogody. 

zdjęcia


Ostatnia aktualizacja: 2021-02-19