Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Kontrast
Strona głowna  /  GRUPA II
GRUPA II

 

   ZAKŁADAMY ZIELONY KĄCIK W SALI

 

Jak co roku przedszkolaki oczekując na nadchodzącą wiosnę przygotowują w swojej sali „zielony kącik”. Tak i w tym tygodniu dzieci przyniosły do przedszkola nasiona rzeżuchy, kwiatów, cebulę, szczypiorek, ziarenka fasoli i zamieniły się w ogrodniczki i ogrodników. Z prawdziwym przejęciem umieszczały nasiona w doniczkach, dowiadywały się co jest potrzebne roślinom, aby mogły urosnąć. Szukały w sali odpowiedniego, nasłonecznionego miejsca, aby roślinki miały jasno i podlewały je. Przez cały tydzień opiekowały się swoimi podopiecznymi i obserwowały czy już pojawiają się zielone części roślin. Układały w odpowiedniej kolejności historyjkę obrazkową „Zgubione ziarnko fasoli”, z której dowiedziały się jak wyglądają kolejne etapy wzrostu tej rośliny. Śpiewały piosenkę „Jestem sobie ogrodniczka” i wymyślały elementy taneczne i rytmiczne do melodii tej piosenki.       

Mamy nadzieję, że nasze roślinki urosną i będziemy mogli zrywać zielone części cebulki i szczypiorku oraz rzeżuchę i degustować samodzielnie wyhodowane witaminki w przedszkolu.

  zdjęcia


PODWODNY ŚWIAT

 

Tym razem przedszkolaki wyruszyły w podróż w głębiny mórz. Zapoznały się ze zwierzętami żyjącymi pod wodą, potrafią rozpoznać i nazwać kilka zwierząt zamieszkujących wody morskie: płaszczkę, delfina, rekina, żółwia, meduzę, kraba, ośmiornicę a także ryby. Zabawy w rozpoznawanie i nazywanie tych zwierząt sprawiły dzieciom ogromna frajdę. Wykonały obrazek pt. „Rybka” wykorzystując do tego zużytą płytę CD. Malowały farbami kartkę, przedstawiającą wodę, w której umieściły złożoną przez siebie z części postać rybki. Przeliczały także kolorowe kartoniki, określając ich wielkość i kolor w dostępnym sobie zakresie. Najwięcej radości sprawiła dzieciom zabawa pt. „Rybki w morzu” z wykorzystaniem kolorowej chusty animacyjnej.

 

  zdjęcia


  PODRÓŻ W KOSMOS. KTO TO JEST KOSMONAUTA?

 

W minionym tygodniu dzieci z grupy drugiej wybrały się w podróż w kosmos. Poznawały nazwy planet i ich wygląd, dowiedziały się, że w centrum wszechświata znajduje się słońce i wszystkie planety a także Ziemia, na której mieszkamy krążą wokół słońca. Bawiliśmy się w  „wędrówkę planet” wokół słońca, wybraliśmy się w wirtualna podróż w kosmos, aby dokładnie obejrzeć wszechświat. Dowiedzieliśmy się także, że ludzie organizują loty w kosmos rakietami kosmicznymi, a Ci którzy lecą nazywają się kosmonautami.  W zabawie „Kto mieszka w kosmosie?” szukaliśmy na zakodowanej planszy istot, które spotkamy na ziemi i w przestrzeni kosmicznej. Tworzyliśmy muzykę kosmiczną z użyciem instrumentów perkusyjnych. Wykonaliśmy  z figur geometrycznych rakietę kosmiczną a także wykorzystaliśmy rolki papierowe, aby polecieć w przestworza rakietami własnoręcznie z nich wykonanymi.

 

zdjęcia


   NASI SKRZYDLACI PRZYJACIELE

 

Kiedy zima wokoło i wszędzie dużo śniegu nasi przyjaciele ptaki nie mają czym się pożywić. Dlatego my ludzie musimy im pomagać zimową porą. Przedszkolaki w mijającym tygodniu omawiały, w jaki sposób możemy pomóc ptaszkom w przetrwaniu zimy. Obejrzały historyjkę obrazkową „O wróbelku Elemelku, pustym brzuszku i rondelku” w oparciu o opowiadanie H. Łochockiej, z której dowiedziały się w jaki sposób dzieci z przedszkola pomogły wróbelkowi. Wiedzą, co to jest karmnik i jakie ziarna należy do niego wsypać, aby ptaki mogły się posilić. Same wsypały do karmnika w ogrodzie przedszkolnym przyniesione ziarenka dla ptaszków i codziennie obserwowały, jak ptaszki jedzą. Przeliczały także sikorki i gile i umieszczały je w karmniku, utrwalając położenie przedmiotów w przestrzeni i używanie określeń: na, pod, obok, w.  Wykonały także pracę plastyczną pt. „Ptaki”, wyklejając sylwety ptaków plasteliną. Przedszkolaki postanowiły, że będą całą zimę pomagać ptaszkom.

 

zdjęcia


  BEZPIECZNE ZABAWY NA ŚNIEGU

 

Aby miło spędzać czas zimową porą, należy pamiętać o tym jak bezpiecznie bawić się na śniegu, aby zabawa nie sprawiła nikomu bólu. Dlatego w ubiegłym tygodniu przedszkolaki z grupy drugiej przypominały sobie zasady bezpieczeństwa zimową porą. Mówiliśmy także o tym, jakie dyscypliny sportowe uprawiamy zimą i w jakie zabawy można bawić się na śniegu. Wykonano pracę plastyczną „Bałwanek”.

Odbył się również Bal Karnawałowy. W naszej sali pojawiło się mnóstwo postaci z bajek, które miło spędziły czas na tańcach, zabawach i konkursach. Chętne dzieci wykonały „Baloniki”, które można obejrzeć w galerii Biblioteki Miejskiej Filia Nr 13 w Tarnowie.

 

  zdjęcia


KOCHANA BABCIU, KOCHANY DZIADKU!

 

W ubiegłym tygodniu przedszkolaki rozmawiały o swojej rodzinie, a w szczególności o swoich ukochanych Babciach i Dziadkach, których jak co roku nie mogły gościć w przedszkolu z okazji Ich Święta. Nauczyły się szacunku dla osób starszych, wiedzą, że należy Im pomagać.  Oglądały zdjęcia babć i dziadków z różnych czasopism. Przygotowały dla Nich upominki. Nauczyły się także śpiewać piosenkę „Kochana Babciu, Kochany Dziadku”, tańczyć „Taniec z chustami”. Nauczyły się na pamięć wiersza „Życzenia dla Babci i Dziadka”, który wyrecytowały swoim Babciom i Dziadziom, wręczając im upominki.

 

BABCIU, DZIADKU WIEM

                                                                                                                                                                    zdjęcia


 ZIMA

 

W tym tygodniu skupiliśmy się na poszukiwaniu zimy. Poznaliśmy zjawiska typowe dla tej pory roku i ich nazewnictwo. Podczas spacerów dookoła przedszkola i pilnych obserwacji odnajdywaliśmy zimowe eksponaty m.in. sople lodowe, zamarznięte kałuże i szron. Wiemy już jak powinien wyglądać ubiór dostosowany do zimowej aury. Podczas zajęć plastycznych wykonaliśmy koronkowego bałwanka, a śnieg i zabawę z nim związaną zastąpiliśmy wykonaną przez nas specjalną zimową masą plastyczną.

zdjęcia


URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE

 

W drugim tygodniu grudnia dzieci z grupy II uczyły się na temat urządzeń elektrycznych. Rozmawialiśmy o istotnym znaczeniu prądu w naszym życiu. Dowiedzieliśmy jakie zagrożenie niesie za sobą niewłaściwe korzystanie z urządzeń elektrycznych. Wiemy jak bezpiecznie korzystać z urządzeń pod nadzorem osoby dorosłej. Poznaliśmy przedmioty, które wykorzystywano zanim wynaleziono ich odpowiednik elektryczny. Wykonaliśmy prace plastyczną – "Urządzenie elektryczne: żelazko". Dzięki gościnnej wizycie robota Robiego dowiedzieliśmy się, iż wiele urządzeń działa według ustalonego kodu. Kodowanie to świetna zabawa, która sprawiła nam wiele radości.

 zdjęcia


  ŚWIĘTY MIKOŁAJ

 

W tym tygodniu przygotowywaliśmy się na przyjście Świętego Mikołaja. Poznaliśmy jego historię i wiele ciekawostek z nim związanych. Dowiedzieliśmy się jak ważne jest dzielenie się z innymi i obdarowywanie najbliższych nie tylko prezentami, ale również dobrymi uczynkami. Podczas zajęć plastycznych wykonaliśmy portret naszego wyczekiwanego gościa. W trakcie spotkania z Mikołajem wyrecytowaliśmy wierszyk i zaśpiewaliśmy piosenkę przygotowaną specjalnie dla naszego gościa. Na koniec, Święty Mikołaj obdarował nas zasłużonymi prezentami.

zdjęcia


     PRZYJACIEL

 

W ubiegłym tygodniu mówiliśmy o tym, jak być dobrym kolegą. Omawialiśmy, jak należy się zachowywać, aby mieć przyjaciół, jakich "grzecznych, czarodziejskich" słów używać. Bawiliśmy się na ścieżce sensorycznej pod hasłem "Idę z przyjacielem".

Obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia i z tej okazji każde dziecko wykonało Misia dla swojego przyjaciela. Ćwiczyliśmy także percepcję wzrokową podczas składania z części obrazków misiów, które są naszymi przyjaciółmi do przytulania.   

zdjęcia


  SZARUGA JESIENNA

 

Przedszkolaki cały tydzień zapoznawały się z charakterystycznymi cechami przyrody późną jesienią.  Wymieniały charakterystyczne dla listopada elementy pogody, zapoznały się z ich symbolami. Śpiewały piosenki o tematyce jesiennej, tworzyły akompaniament do słuchanej muzyki z wykonanych własnoręcznie grzechotek, stworzyły prace plastyczną pt. „Plastelinek pod parasolem”. Radośnie bawiły się w zabawy taneczne z serii „Pod parasolem”.     

                                                                                                                                                                                                                                          zdjęcia


  JESIENNE SPOTKANIE Z BAJKĄ

 

W ramach realizacji tematu, dzieci z naszej grupy dowiedziały się w jaki sposób powinny korzystać z książek. Nauczyliśmy się jak zbudowana jest każda bajeczka. Dzięki bacznej obserwacji zgromadzonych książeczek w naszej przedszkolnej biblioteczce, byliśmy w stanie posegregować je według kształtu i wielkości. W ramach zajęć plastycznych każde z dzieci samodzielnie wykonało kolorową zakładkę do książki. Świat bajek jest niesamowity.

zdjęcia


Dzieci i kolory ? UczacInaczej.plKOLOROWE ZABAWY

 

Podczas zajęć przypomnieliśmy sobie nazwy wszystkich znanych nam zabawek. Każde z dzieci wypowiadało się na temat swojej ulubionej zabawki. Rozpoznaliśmy je przez dotyk, opisywaliśmy wygląd oraz przeznaczenie danego przedmiotu. Klasyfikowaliśmy zabawki według koloru, wielkości i przynależenia do danego kącika zabawek. Wspólnie ustaliliśmy zasady korzystania z zabawek. Wykonaliśmy również pracę plastyczną – „ Moja ulubiona zabawka”.

zdjęcia


Ostatnia aktualizacja: 2021-02-26